Dialogue Responses

“Euro-Mediterranean intercultural dialogue”

Ortağı olduğumuz  ve faaliyetleri 2-9 ağustos 2015 tarihlerinde Estonya’da gerçekleştirilen eğitim projemiz; gençleri kültürler arası diyalog yoluyla,  günümüz toplumlarında artmakta olan yabancı düşmanlığı, önyargılar ile farklı kimlik ve kültürlere hoşgörü gibi konularda sivil toplumda daha etkin kılacak bilgi ve becerilere katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Projede Derneğimizi Eskişehir Anadolu Üniversitesinden İnci Erbilen ve İrem Nur Celiloğulları temsil etmişlerdir.

w

İnci Erbilen

   “Dialogue Responses” projesi ile Estonya’da 2 farkli şehirde, 10 farklı ülkeden arkadaşlar ve çeşitli yaygın eğitim methodlarının uygulandığı çalışmalarla geçen 9 günlük eğitim beklentilerimi büyük ölçüde karşıladı. Doğru bilinen yanlışların farkına vardığım, bilmediğim bilgileri öğrenme fırsatı bulduğum ve yeni arkadaşlar edinerek kültürel farkındalıklarımın üstüne eklediğim bu projede amaç; yabancı karşıtlığını önleme ve islamafobia diye adlandırılan din özgürlüğünün radikallik ile karıştırılmaması bilincinin yaratılması, ikisi arasındaki farkın anlaşılmasıydı. Bana sorarsanız yapılan workshoplar çok işe yaradı. Simulasyonlar, grup çalışmaları ve tartışmalar şeklinde farklı yöntemlerin kullanılması hem eğitimi sıkıcı olmaktan uzak dinamik bir hale getirdi, hem de hoş vakit geçirterek düşünmeyi sağladı. Yani Estonya serüveni sonrasında kendimde gördüğüm gelişim ve işlenen konularla ilgili artan bilgime bakarak “Dialogue Responses” projesinin amacını büyük çoğunluğuyla gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Bu projede yer alma şansını bize verdiği için Eskişehir Gelişim Derneği’ne teşekkürler, fırsatı olan herkese Erasmus+ projelerine katılmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

w

İrem Nur Celiloğulları

   2-9 Ağustos tarihleri arasında Estonya’nın Otepää ve Tartu isimli şehirlerinde eğlenceli mi eğlenceli bir eğitim kursuna katıldım. Kurs, yabancı düşmanlığı ve islamofobi ile ilgiydi. Projenin amaçlarından biri kalıp yargıları yıkarak yabancı düşmanlığının önüne geçmekti ve 6 farklı ülkeden 25 kişiyle bir hafta geçirerek birçok kalıp yargıyı yıktığımıza inanıyorum. Hem kendi kültürümüzü tanıtma hem de hakkında fikir sahibi olmadığımız kültürleri tanıma fırsatı bulduk. Bambaşka ülkelerden insanlarla çok güzel dostluklar kurduk. Ayrıca kurs süresince birçok farklı yaygın eğitim metodu ile yabancı düşmanlığı ve islamofobi ile nasıl baş edebileceğimiz konusunda birçok şey öğrendik. Tartu şehrinde yerel halkı da bu konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına uluslararası bir film festivali kapsamında bir günlük bir çalışma yaptık. Ben “FREE HUGS” takımındaydım. Tartu sokaklarında, ellerimizde free hugs yazılı pankartlarımızla insanlara yabancı düşmanlığı ve islamofobi ile ilgili bilgiler vererek, bir yabancıya sarılmanın kötü bir tarafı olmadığını gösterdik. Bu benim için oldukça farklı bir deneyimdi. Ancak bu zamana kadar bir projede yaptığım en iyi şey olduğunu söyleyebilirim. Teşekkürler Eskişehir Gelişim Derneği:)


Üyelik Önkaydı

328

×